Статті

Що потрібно для виготовлення друкованих плат – покрокова інструкція

Двадцятирічний досвід нашої компанії показує, що існує велика кількість звернень з проханнями виготовлення друкованих плат, на які неможливо точно відповісти. Причиною є нерозуміння: що є основою в процесі виробництва плат. Для того, щоб внести ясність у це питання, ми публікуємо цю статтю, можна сказати мануал. Прочитавши його, будь-який інженер, конструктор, любитель або проста людина зможе правильно, з меншими для себе витратами, виготовити плату, а кінцевий виріб гарантовано функціонуватиме і точно не розчарує Вас.

Ідея

Основою будь-якого електронного виробу є ідея. Саме креатив, спрямований у бік вирішення конкретного завдання, запускає процес її реалізації – втілення в життя. Ідея – це точний опис вирішення будь-якої проблеми. У будь-якій галузі техніки. Від роботи комп’ютера, авіатехніки, агротехніки до банального освітлення магазинів, вулиць, виробничих площ.

КРОК 1

В основі виготовлення друкованої плати лежить ідея роботи закінченого рішення (електронного пристрою або його складової частини)

Тому, перше, що важливо – це чітко уявляти собі ідею вирішення конкретного завдання.

Схемотехніка – принципова схема

Звичайно, професійний інженер, народжуючи ідею, супроводжує її схемотехнікою, тобто електричною схемою принципової майбутнього виробу (друкованої плати). І це правильно, в такому разі, не виникає жодних питань: адже інженер-замовник і наш відділ розробки один одного зрозуміють навіть не телефонуючи. Достатньо вникнути у схему і все стає зрозумілим.

Технічне завдання

Але, якщо схему Ви надати не можете через те, що просто не фахівець у цьому – це нормально! Більшість наших великих замовників, працюючи з нами, не мали принципових схем. Їх розробляв наш відділ конструкторів у рамках контрактного виробництва електроніки. Ще раз, відсутність схеми – це нормальна ситуація, коли не фахівцю в електроніці потрібно вирішити якусь проблему за допомогою впровадження електронного виробу. Але Ви повинні скласти технічне завдання. Воно може бути у будь-якому вигляді: електронному або на папері. Його призначення – абсолютно точно, у всіх деталях, описати функціонал майбутнього пристрою. Цей документ вивчить наш інженер і створить за ним принципову схему майбутнього виробу.
Дуже багато звернень починається з фрази: “Я зараз до Вас приїду і все розповім, як пристрій має функціонувати”. Не витрачайте час на зайві розмови. Це не працює!

КРОК 2

Пишіть технічне завдання у будь-якому зручному для Вас вигляді!

Форм-фактор

Отже, є ідея та технічне завдання. Далі ми робимо принципову схему та на основі її конструюємо друковану плату. Але є ще одна річ, яку зобов’язаний розуміти замовник: не всі плати після їхнього виробництва можна вставити в відповідне місце пристою, де вони повинні функціонувати. Йдеться про те, що від необхідних габаритних розмірів залежатиме розведення друкованої плати, її специфікація та нюанси виготовлення. Так, щоб габаритні розміри готового пристрою відповідали необхідним. А також, щоб виріб працював довго та був надійним. Надійність забезпечується дотриманням всіх правил і норм ГОСТ як із розведення самої плати, так і в установці компонентів.

КРОК 3

Замовник зобов’язаний затвердити форм-фактор майбутньої друкованої плати, щоб не було казусів після її виробництва

Затверджені розміри (макет майбутньої друкованої плати) та принципова схема дає можливість запустити процес виробництва документації.

Документація

Є проекти, в яких документація виконана третіми сторонами, і нашій компанії залишалося тільки виконати все, що сказано в ній і запустити, наприклад, серійне виготовлення друкованих плат. Складена документація дає можливість замовнику виготовити розроблені плати у будь-якій кількості, у будь-якого виробника. Також відповідає на питання вартості реалізації Вашої ідеї.

Вартість

Основна помилка розробників-початківців і не фахівців полягає в тому, що вони хочуть, звернувшись до виробника, отримати відразу вартість на підставі викладеної ідеї. Це неможливо!
Жоден виробник, що поважає себе, не візьме відповідальності, вислухавши ідею, без документації, озвучити вартість.

Вартість друкованих плат розраховується на підставі gerber-файлу

Gerber-файл є єдиною основою для виготовлення друкованої плати та входить до складу документації. Для його створення може бути використане різне програмне забезпечення (додатки та редактори). Але на виході gerber-файл має бути правильним та однозначним.

КРОК 4

Щоб дізнатися вартість ідеї – потрібно створити документацію

Серійне виготовлення

При серійному замовленні нових (тільки розроблених пристроїв, модулів) друкованих плат рекомендуємо перш ніж запускати у виробництво всю серію – виготовити дослідні зразки. Це дасть змогу протестувати пристрій у роботі та у разі виявлення будь-яких зауважень – усунути їх вже при виробництві серійної партії виробів. При цьому є нюанс: вартість зразків оплачується на етапі створення документації. Це потрібно мати на увазі і бути готовим до цього.

КРОК 5

При серійному виробництві – завжди робіть зразки. Це, зрештою, заощадить Вам час і гроші!

Якщо потрібно, за бажанням клієнта, можна замовити виготовлення друкованих плат з електроконтролем. Ця послуга є платною. Але за невеликі гроші Ви отримаєте стовідсоткову якість кожної одиниці виробу.

Оплата

Якщо виготовлення серійне – оплата вноситься після перевірки працездатності дослідних зразків. Якщо замовлення дублюється і досвідчені зразки не виробляються – оплата вноситься перед процесом виготовлення, тобто – передоплата. По передоплаті працюють всі інші замовники.

КРОК 6

Оплата вноситься перед виготовленням серійної партії друкованих плат

Висновки

Для виготовлення друкованої плати замовнику необхідно мати ідею, виражену у вигляді технічного завдання чи принципової схеми пристрою, і бюджет на проект. Основою є правильно складене завдання, тобто грамотно написане технічне завдання. Як правило, якщо початкова документація зрозуміла – з реалізацією ідеї проблем не виникає. Пам’ятайте, що в основному (за рідкісним винятком) проблеми при виготовленні електронних пристроїв мають суб’єктивний характер, що знаходиться на стороні замовника (переважно це нерозуміння процесу виробництва). Щоб уникнути їх – дотримуйтесь цієї інструкції. А ми Вам у цьому радо допоможемо! З повагою команда VERIKOM!